NM i klubblag 2018 ble vunnet av Vålerenga med 11 lagpoeng av 12 mulige, foran Bergens 1 (10 lp) og OSS 1 (9 lp). Det var 28 lag med i A-gruppen av årets mesterskap.

Klubben vår har aldri vært representert i dette lagmesterskapet tidligere, men på hjemmebane mønstret vi hele fire lag - 2 i A-gruppen og 2 i B-gruppen!

Sotra 1 endte på 11. plass!

Førstelaget vårt fikk presentert seg skikkelig da det holdt de regjerende seriemestrene Vålerenga til uavgjort i åpningskampen - forøvrig det eneste lagpoenget årets vinnere avga i hele mesterskapet. Sotra 1 fulgte opp med å vinne mot Kirkegata, og i tredje runde om lørdagen ventet OSS 1, som ikke lekte butikk - de ga seg ikke før det stod 0-4 i kamprotokollen. Laget dvelte ikke lenge over det resultatet, men slo tilbake igjen samme dag med en flott 3½-½-seier mot Stavanger Tigers. Søndagen startet med et knepent tap 1½-2½ mot Sevland 1, og i finalerunden ble Sandnes slått med tilsvarende sifre.

Sotra 1 har bestått av Stig K. Martinsen, Ole Woldseth, Arne S. Kristoffersen, Morten Madsen (lagleder), Tor Gunnar Nordnes og Kay-Ove Fjeldstad.

Sotra 2 endte på 21. plass

Sotra 2 møtte alle fire lagene som Bergens stilte med i A-gruppen. Det innledet med tap mot Kristiansund, før det slo tilbake med seier 2½-1½ mot Bergens 3. Deretter ble laget vårt satt grundig på plass av Bergens 1 med sifrene 4-0, men slo grusomt tilbake med tilsvarende nedsabling av Bergens 4 i den påfølgende runden. De to siste kampene endte med "hederlige" tap mot henholdsvis Haukås 1 og Bergens 2.

Sotra 2 ble nest beste lag med gjennomsnittsrating under 1750, og har bestått av Thomas Sekkingstad, Jarle Sivertsen, Niran-Jan Murugesh, Imad Ali Khan, Berge Frimanslund (lagleder) og Knut Mjøs.

B-gruppen bestod av 10 lag, alle godt kjente fra vår egen hjemlige vestlandsserie. Vinneren ble Haukås 3 med 10 lagpoeng, foran Haukås 2 (9 lp) og med Sotra 3 på tredjeplass med 8 lagpoeng.

Sotra 3 ble det eneste laget som klarte å slå vinnerlaget fra Haukås

Sotra 3 var det eneste laget som klarte å tukte gruppevinneren Haukås 3. Etter to innledende uavgjorte kamper mot henholdsvis Søråshøgda 2 og Folgefonn, endte tredjerunden med kalasseier 4-0 mot Bergens femtelag. Deretter gikk laget på sitt eneste tap i mesterskapet, 1½-2½ mot det ungdommelige laget fra Haugaland SK. De to siste rundene endte med fine 3-1-seire mot Masfjorden 2 og altså Haukås 3, som på dette tidspunktet allerede hadde vunnet gruppen med 5 strake seire.

Sotra 3 har bestått av Tom Andre Sivertsen, Njål Lura (lagleder), Hrvoje Gulin, Carl Erik Markhus, Vegard Lauvik Fjeldstad, Jørgen Sangolt og Thomas Tvedt.

Sotra 4 endte som nr. 6

Sotra 4 holdt Haukås 2 til remis i åpningsrunden, og gikk deretter på tap i de påfølgende rundene mot henholdsvis Søråshøgda 2 og Haugaland SK. Deretter ble det storseier 4-0 mot Søråshøgda 3 og en ny av det knappe slaget 2½-1½ mot Bergens 5. Sisterunden endre med et tilsvarende tap mot Masfjorden 2.

Sotra 4 har bestått av Thirukkumaran Jeyachandran, Scott Birnie, Sander Glesnes, Jonas Kleppe Borlaug, Anna Ovidia Young, Jonas Sæterlid Hella og Sjur Hageberg Sæthre. Lagledere var Frode Borlaug og Trond Young.

Monica Lauvik Fjeldstad og Tom Eriksen "spilte" for dommerteamet i dette mesterskapet.


Søk i sotrasjakk.no

Kommende turneringer

Samarbeidspartnere

Sjakk1.no
Alltid åpen. Alltid billig.

Sartor Storsenter
Mer enn 100 butikker
under samme tak.

Vestnytt
lokalavisen for Sotra og Øygarden

Fjell kommune
Vekstkommunen i vest

Skandiabanken
har hatt de mest fornøyde bankkundene 16 år på rad!